Calamus fortior gladio

logo PRACOWNI logo PRACOWNI
przycisk Start w kształcie pióra/stalówki: ogólne informacje o portalu przycisk O firmie w kształcie pióra/stalówki: informacje o firmie przycisk Realizacje w kształcie pióra/stalówki: informacje o zrealizowanych zleceniach przycisk Usługi w kształcie pióra/stalówki: jakie prace można zlecić firmie przycisk Materiały w kształcie pióra/stalówki: materiały do wykorzystania w edycji tekstów przycisk Ebooki w kształcie pióra/stalówki: ebooki w formacie pdf i epub do zamówienia przycisk Antykwariat w kształcie pióra/stalówki: wykaz książek antykwarycznych przycisk Zamówienia w kształcie pióra/stalówki: zamówienia usług, materiałów edytorskich, ebooków, książek antykwarycznych przycisk Kontakt w kształcie pióra/stalówki: kontakt z firmą

Zgadywanki zapałczane

Okładka do ebooka: Zgadywanki zapałczaneOkładka do ebooka: Zgadywanki zapałczane Zbiór  zgadywanek zapałczanych  ułożony  na  podstawie  książeczki  Streichholzspiele. Denksport und Kurzweil wydanej po raz pierwszy już w 1889 r. Autor tej książeczki, Sophus Tromholt, która w 1892 r. doczekała się już piątego wydania, zaznacza,  że  wiele  zagadek  wymyślił sam, a wielu nauczył się od innych, co świadczy, że były powszechnie znane i służyły dobrej rozrywce. Zbieżność dat wynalezienia zapałek (XIX  w.: w 1855 r. zaczęto produkować zapałki bezpieczne, tzw. zapałki szwedzkie, które przyjęły się w całej Europie) i ukazania się tej książeczki z łamigłówkami i zabawami zapałczanymi nie jest zapewne przypadkowa.

Zapałki niejako same układają się w kwadraty, prostokąty, trójkąty i nagle zapała się - jakby za sprawą czarodziejskiego światełka zaklętego w tym małym cudzie rozniecania ciepła i światła - myśl, która w tych prostych figurach odkrywa nowy świat zapałczanych  tajemnic.

Rozwiązywanie łamigłówek zapałczanych to dobra i użyteczna propozycja na przyjemne spędzenie czasu samemu czy w małym gronie przyjaciół, kolegów, towarzyszy wspólnej zabawy. Można też je włączyć w różnego rodzaju konkursy urządzane na koloniach, obozach harcerskich itd. Z myślą o tej ostatniej możliwości wszystkie łamigłówki tego zbioru zostały  podzielone na 15 grup, w których znalazły się zadania o podobnym stopniu trudności, poza tym na końcu zamieszono wykaz łamigłówek o takim samym układzie zapałek i podobnym stopniu trudności.

Oryginał piątego wydania z 1892 roku nie zawiera rozwiązań, przynajmniej w tej wersji, którą dysponuje Wydawca. Liczy 98 stron. Tekst kończy się na stronie 96, strona 97 jest wakatem, a na stronie 98 znajduje się rycina młyna i cerkwi wykonanych z zapałek. Początkowo brak rozwiązań wydawał się pewnym mankamentem, ale z czasem okazał się wielką zaletą tej książeczki. Przy byle jakiej trudności, nie mówiąc już o sytuacjach zdawałoby się kompletnie beznadziejnych, trudno byłoby się bowiem oprzeć pokusie sięgnięcia po gotowe rozwiązania. W sytuacji ich braku, ale pewności, że niewątpliwie są, faktycznie nagle - czego nieraz doświadczył także Wydawca - rozbłyska światełko i wszystko staje się jasne, banalnie proste podobnie jak nagle, po pewnym, choć niewielkim, wysiłku, jakim jest potarcie główką zapałki o draskę,  wybucha, jakby znikąd, jasny płomień światła.

Publikacja jest dostępna w formacie PDF (5,75 MB) i ePUB (4,69 MB).

Podgląd fragmentów w formacie PDF (Zgadywanki zapałczane).

Cena: w formacie PDF - 18 zł; w formacie ePUB - 15 zł

Formularz zamówienia


Inne ebooki tego Autora

Okładka do ebooka Quiz. Na każdą porę roku kościelnego

Książeczka ta, przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych - zwłaszcza rodziców, przedszkolanek, katechetów, nauczycieli, liderów grup parafialnych. Krzyżówki, komiksy, zgadywanki... związane z rokiem liturgicznym.

Quiz. Na każdą porę roku kościelnego

Okładka do ebooka Religie drogami zbawienia

Omówienie religii, które imiennie wymienia soborowa Deklaracja o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich. Tekst opatrzony jest wieloma dodatkowymi informacjami i wyjaśnieniami, a także ilustracjami.

Religie drogami zbawienia

Okładka do ebooka Sacrum jako przedmiot świadomości religijnej

Praca zajmuje się problemami związanymi (w aspekcie obiektywności i realności) z rozumieniem sacrum jako przedmiotu świadomości religijnej. Takie rozumienie sacrum wydaje się zgodne z intencją klasyków sakrologicznego nurtu religiologicznego.

Sacrum jako przedmiot świadomości religijnej

Okładka do ebooka Zawiłości górnośląskich nazw miejscowych

Aneks ograniczający się do przestawienia historii, czyli pochodzenia i znaczenia, nazw miejscowych wspomnianych przez ks. Stefana Łysika w Krótkim zarysie historii parafii Wielowieś, powiat Gliwice.

Zawiłości górnośląskich nazw miejscowych


Na początek strony      Powrót do Wykazu e-booków i tekstów do pobrania
przycisk Start w kształcie kałamarza: ogólne informacje o portalu przycisk O firmie w kształcie kałamarza: informacje o firmie przycisk Realizacje w kształcie kałamarza: informacje o zrealizowanych zleceniach przycisk Usługi w kształcie kałamarza: jakie prace można zlecić firmie przycisk Materiały w kształcie kałamarza: materiały do wykorzystania w edycji tekstów przycisk Ebooki w kształcie kałamarza: ebooki w formacie pdf i epub do zamówienia przycisk Antykwariat w kształcie kałamarza: wykaz książek antykwarycznych przycisk Zamówienia w kształcie kałamarza: zamówienia usług, materiałów edytorskich, ebooków, książek antykwarycznych przycisk Kontakt w kształcie kałamarza: kontakt z firmą